Birkaç yıl öncesine kadar e-kitap okumak için Barnes & Noble firmasının ürettiği Nook Simple Touch kullanıyordum. Sadeliği, hafifliğiyle gayet yeterli bir cihazdı. Ama Kindle’a göre bir özelliğinin eksik olması beni kendisinden soğutmayı başarmıştı: İnternetteki bir yazıyı cihaza göndermek. O da Kindle’da olan bir özellik, Send to Kindle.

Geçtiğimiz yılın son aylarında ikinci el bir Kindle Paperwhite 3 aldım. Çünkü sıfırları bana göre pahalıydı. İlk cihazımı da ikinci el almış ve rahatlıkla elimden çıkarmıştım. O yüzden bu tür cihazların ikinci el alınması taraftarıyım -tabi iyi kullanılmışsa. Sıfırına o kadar para vermeye gerek yok. Kindle’ı aldıktan sonra tabularımı yıkan bir özelliği daha keşfettim: Ekran ışığı. Sanırdım ki gözleri rahatsız eder, ışıksız ekran daha iyi olur. Yanılmışım, rahatsız etmiyormuş. Bunu da denemeden bilemiyorsunuz. Ben denemiş oldum ve pişman değilim.

Bir e-kitap okuyucu almak, işin kolay kısmı aslında. Dilediğiniz özelliklere göre cihaz bulmak mümkün. Mümkün olması biraz zor olan, kitabı satın almak. Türkiye’de bu işi yapan birkaç firma var. Daha doğrusu iki tane. En azından araştırmalarıma göre ben öyle biliyorum. Fazlasını bilen ses versin. Ne diyordum, e-kitap satışı yapan firmalar, bunlar: Kobo ve Calibro. Aslında ikisi de kendine özel cihazlar da satan iki ayrı firma. Japon markası Rakuten bundan birkaç yıl önce D&R ile işbirliği yaptı ve Kobo ile Türkiye piyasasına girdi. D&R ve İdefix’ten aldığınız e-kitapları artık Kobo’dan alıyorsunuz. Calibro da Babil‘in markası.

Kindle için Kobo‘dan Türkçe ekitap satın alabilirsiniz ama Calibro’dan alamazsınız. Babil’in mağazasında satılan tüm kitaplar sadece Calibro cihazlarda okunabiliyor, başka bir cihaza taşıyamıyorsunuz. Ama Kobo’da öyle değil. İdefix zamanında var olan aynı teknik ile kitaplarınızı istediğiniz cihaza taşıyabiliyorsunuz.

Şu satırlardan itibaren Kobo marka bir cihaz sahibinin anlatacağım yöntemi kullanmasına gerek yok. Çünkü Kobo’dan alınan kitaplar cihazınıza indirilebiliyor. O konuda kafanız rahat olsun. (Bu arada Kobo cihazlar da az güzel değil hani. Hele Pocket uygulamasını direk kullanabiliyor olmanız çok iyi bir şey sayın Kobocular. Şimdilik ben Kindle’ın Send to Kindle özelliğiyle kendimi avutuyorum.)

Kobo’dan aldığım kitabı nasıl Kindle’a yüklerim?

Kobo’nun sitesine üye olduğunuzu var sayarak ilerliyorum. Aldığınız kitapları listelediğiniz bir sayfa var hesabım bölümünde. Her kitabı bu sayfadan indirebiliyorsunuz.

İndirdiğiniz dosya, ismi URLLink.acsm olan bir ePub dosyası. Bu dosyayı Adobe Digital Editions programıyla bilgisayarınızda açmanız gerekiyor. Tabi bu programı kullanabilmek için de bir Adobe ID‘ye ihtiyacınız var. Adobe’a üye olmanız yeterli.

İndirdiğimiz kitabı Adobe Digital Editions programıyla açıyoruz.

Kitabımız ePub formatında ve DRM ile kilitlenmiş durumda. DRM ile kilitli çünkü Kobo bunu satarken sadece Kobo cihazlarında okunsun diye satıyor. Ama bende Kindle var. Yapacağımız işlem DRM kilidini kırmak. Bu kilidi kırmak için ben ePub DRM Removal programını kullanıyorum.

Programın sol üstünde yer alan Digital Editions bölümüne tıkladığımızda daha önce indirdiğimiz kitap yer alıyor. Convert tuşu sayesinde kilit kırılıyor. Kitap artık Kindle’a yüklenmeye hazır. Ama son bir adım daha var: ePub formatlı kitabı mobi formatına çevirmek. Çünkü Kindle mobi formatlı kitapları çalıştırıyor. (Aynı zamanda PDF de. Ama bu konumuzun dışında.)

Bunun için de Calibre isimli programı kullanıyorum.

Calibre’ye kitabı ekleyip kitabı istediğimiz formata dönüştürüyoruz. Ve artık kitap Kindle’a yüklenmek için hazır. Adımlar zor gibi görünebilir ama inanın alışınca gayet rahat oluyor.

Kısaca özetlersem:

  1. E-kitabı Kobo’dan satın al ve indir.
  2. İndirilen dosyayı Adobe Digital Editions ile aç.
  3. ePub DRM Removal ile kilidini kır.
  4. Calibre ile ePub formatını mobi formatına çevir.
  5. Kindle’a yükle.
  6. İyi okumalar.


Beğendiyseniz tavsiye etmeyi unutmayın.