İngilizce’yi geliştirmek için podcastler

28 Şubat’ın darbe vurduğu şeylerden biri de o zamanlar bırakın her ilçeyi her şehirde bile olmayan, sınırlı sayıdaki Anadolu Liseleriydi. İlkokuldan hemen sonra sınava girmiş, 1997’de bu okula girmeye hak kazanmıştım. Bu, lise sona kadar aynı okulda 7 yıl boyunca okumak anlamına geliyordu. Benim de içinde yer aldığım jenerasyon bu okula girdikten sonra arkamızdan kimse gelmedi çünkü sekiz yıllık zorunlu eğitimden Anadolu Liselerinin orta kısmı da nasibini aldı. Okula girişler lise kısmıyla sınırlı kaldı.

Yedi yıllık okulun tam bir senesi haftanın her günü İngilizce derslerin yer aldığı hazırlık sınıfından oluşuyordu. Open Doors’lar, English Grammar in Use’lar havada uçuşuyor, zihnimiz Oxford Dictionary ile kelime havuzlarında yüzüyor; SkyJack, Elephant Man, Three Man in a Boat hikaye kitaplarıyla reading, listening, speaking yapıyorduk. İlkokuldan hemen sonra temiz kafayla İngilizce’yle başbaşa kaldığımız için de öğrendiğimiz bilgiler sağlam temeller üzerinde yükseliyordu. Öğretmenlerimiz okulda görev almak için sınava tabi tutuluyordu. Üstelik lise kısmına gelene kadar Matematik ve Fen derslerini de İngilizce işlerdik.

Zaman ilerlemeye devam etti, üniversite hazırlık meselesi iyiden iyiye gündeme girmeye başladı. Onun girmesiyle birlikte de İngilizce -en azından benim için- maalesef üvey evlat muamelesi görmeye başladı. Şimdilerde pişmanlık duyduğum yıllara girmiş bulunuyordum. Tam manasıyla unutmasam da İngilizce’min üstü kalın bir kül birikintisiyle kapanmış oldu. Mecbur kalmadığım ve bizzat işimde kullanmadığım için de okuma hariç dinleme, konuşma ve yazma kabiliyetim gittikçe sönmeye başladı. Son zamanlarda bu külü temizlemeye çalışıyorum. Birkaç aydır dinleme ve anlamayı geliştirmek için düzenli olarak -çoğunlukla yolda- podcast yayınları dinliyorum. Oldukça faydasını gördüğüm için, belki benimle aynı dertten muzdarip birilerine faydalı olurum ümidiyle dinlediğim yayınlardan bahsetmek istedim.

Bu yayınları iOS’un Podcasts uygulamasıyla takip ediyorum.

Daily Easy English Expression

Günlük hayatta işe yarayabilecek terimler, kullanımlar üzerine konuşuluyor, bu kullanımlar örneklerle anlatılıyor. Bölümler 10 dakikayı geçmediği için sıkıcı değil. YouTube kanalı da oldukça zengin.

What’s Trending Today?

Voice of America’nın İngilizce öğreten bölümlerinden biri. Günlük olarak çok konuşulan bir olay (trend) özetleniyor. Ayrıca kendi sitesindeki ilgili bölümde bu konuşmaların metni de yer alıyor. Bazen hem dinleyip hem de siteden metni takip ediyorum.

News in Easy English

Adından da anlaşılacağı gibi çeşitli haberlerden kısaca bahsedilen bir yayın. Her bölümün biri hızlı diğeri yavaş olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.

Slow American English

Yine 10 dakikayı geçmeyen çeşitli konulardaki metinlerin anlaşılabilir bir düzeyde, kelimelerin çok yutulmadığı, yavaş okunduğu bir yayın. Bu yayının da kendi sitesinde ilgili metinleri bulmak mümkün.

Happy English

Kullanışlı ve pratik dil bilgisi ağırlıklı bir yayın. Oldukça eğlenceli.

British Council Learn English

Bu, cihazınıza yüklemeniz gereken başlı başına bir uygulama. Seviyenize göre yayınları dinleyebiliyorsunuz. Burada güzel olan, konuşma metinlerini de uygulama içinden takip edebilmeniz. Her bölüm bittikten sonra, anlatılan konulardan kendinizi sınayabildiğiniz mini bir test de var.


Kaydettiğim ama henüz dinlemeye başlamadığım yayınlarsa şunlar:


Bonus

Dinlemekten yorulduğum zamanlarda hikaye kitapları okuyorum. Kitapları da içerisinde çeşitli seviyelerde onlarca kitabın yer aldığı english-e-books.net adresinden iBooks’a Kindle’a indiriyorum. Buradaki kitapların her cihaza uygun formatta olduğunu da son olarak paylaşmış olayım.

Siz de tecrübelerinizi, tavsiyelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Beklerim.


Beğendiyseniz tavsiye etmeyi unutmayın.
 
Previous Article
Next Article

2 Replies to “İngilizce’yi geliştirmek için podcastler”

  1. Elektronik usw. Flybarless RC-Komponenten Liquidation-Occasion Bekleidung Kabel Stecker usw ecommerce

    A few things i get seen in terms of laptop or computer memory is the fact that you can find specs such as SDRAM, DDR etc, that has to match the specs in the mother board. In the event the personal computer’s motherboard is very existing and there aren’t operating-system concerns, replacing the actual storage space actually usually takes beneath one hour. It’s among the least difficult computer system improve treatments one can think about. Thanks for spreading your opinions.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir