Kindle için Türkçe e-kitap satın almak

Birkaç yıl öncesine kadar e-kitap okumak için Barnes & Noble firmasının ürettiği Nook Simple Touch kullanıyordum. Sadeliği, hafifliğiyle gayet yeterli bir cihazdı. Ama Kindle’a göre bir özelliğinin eksik olması beni kendisinden soğutmayı başarmıştı: İnternetteki bir yazıyı cihaza göndermek. O da Kindle’da olan bir özellik, Send to Kindle.

Geçtiğimiz yılın son aylarında ikinci el bir Kindle Paperwhite 3 aldım. Çünkü sıfırları bana göre pahalıydı. İlk cihazımı da ikinci el almış ve rahatlıkla elimden çıkarmıştım. O yüzden bu tür cihazların ikinci el alınması taraftarıyım -tabi iyi kullanılmışsa. Sıfırına o kadar para vermeye gerek yok. Kindle’ı aldıktan sonra tabularımı yıkan bir özelliği daha keşfettim: Ekran ışığı. Sanırdım ki gözleri rahatsız eder, ışıksız ekran daha iyi olur. Yanılmışım, rahatsız etmiyormuş. Bunu da denemeden bilemiyorsunuz. Ben denemiş oldum ve pişman değilim.

Bir e-kitap okuyucu almak, işin kolay kısmı aslında. Dilediğiniz özelliklere göre cihaz bulmak mümkün. Mümkün olması biraz zor olan, kitabı satın almak. Türkiye’de bu işi yapan birkaç firma var. Daha doğrusu iki tane. En azından araştırmalarıma göre ben öyle biliyorum. Fazlasını bilen ses versin. Ne diyordum, e-kitap satışı yapan firmalar, bunlar: Kobo ve Calibro. Aslında ikisi de kendine özel cihazlar da satan iki ayrı firma. Japon markası Rakuten bundan birkaç yıl önce D&R ile işbirliği yaptı ve Kobo ile Türkiye piyasasına girdi. D&R ve İdefix’ten aldığınız e-kitapları artık Kobo’dan alıyorsunuz. Calibro da Babil‘in markası.

Kindle için Kobo‘dan Türkçe ekitap satın alabilirsiniz ama Calibro’dan alamazsınız. Babil’in mağazasında satılan tüm kitaplar sadece Calibro cihazlarda okunabiliyor, başka bir cihaza taşıyamıyorsunuz. Ama Kobo’da öyle değil. İdefix zamanında var olan aynı teknik ile kitaplarınızı istediğiniz cihaza taşıyabiliyorsunuz.

Şu satırlardan itibaren Kobo marka bir cihaz sahibinin anlatacağım yöntemi kullanmasına gerek yok. Çünkü Kobo’dan alınan kitaplar cihazınıza indirilebiliyor. O konuda kafanız rahat olsun. (Bu arada Kobo cihazlar da az güzel değil hani. Hele Pocket uygulamasını direk kullanabiliyor olmanız çok iyi bir şey sayın Kobocular. Şimdilik ben Kindle’ın Send to Kindle özelliğiyle kendimi avutuyorum.)

Kobo’dan aldığım kitabı nasıl Kindle’a yüklerim?

Kobo’nun sitesine üye olduğunuzu var sayarak ilerliyorum. Aldığınız kitapları listelediğiniz bir sayfa var hesabım bölümünde. Her kitabı bu sayfadan indirebiliyorsunuz.

İndirdiğiniz dosya, ismi URLLink.acsm olan bir ePub dosyası. Bu dosyayı Adobe Digital Editions programıyla bilgisayarınızda açmanız gerekiyor. Tabi bu programı kullanabilmek için de bir Adobe ID‘ye ihtiyacınız var. Adobe’a üye olmanız yeterli.

İndirdiğimiz kitabı Adobe Digital Editions programıyla açıyoruz.

Kitabımız ePub formatında ve DRM ile kilitlenmiş durumda. DRM ile kilitli çünkü Kobo bunu satarken sadece Kobo cihazlarında okunsun diye satıyor. Ama bende Kindle var. Yapacağımız işlem DRM kilidini kırmak. Bu kilidi kırmak için ben ePub DRM Removal programını kullanıyorum.

Programın sol üstünde yer alan Digital Editions bölümüne tıkladığımızda daha önce indirdiğimiz kitap yer alıyor. Convert tuşu sayesinde kilit kırılıyor. Kitap artık Kindle’a yüklenmeye hazır. Ama son bir adım daha var: ePub formatlı kitabı mobi formatına çevirmek. Çünkü Kindle mobi formatlı kitapları çalıştırıyor. (Aynı zamanda PDF de. Ama bu konumuzun dışında.)

Bunun için de Calibre isimli programı kullanıyorum.

Calibre’ye kitabı ekleyip kitabı istediğimiz formata dönüştürüyoruz. Ve artık kitap Kindle’a yüklenmek için hazır. Adımlar zor gibi görünebilir ama inanın alışınca gayet rahat oluyor.

Kısaca özetlersem:

 1. E-kitabı Kobo’dan satın al ve indir.
 2. İndirilen dosyayı Adobe Digital Editions ile aç.
 3. ePub DRM Removal ile kilidini kır.
 4. Calibre ile ePub formatını mobi formatına çevir.
 5. Kindle’a yükle.
 6. İyi okumalar.


Beğendiyseniz tavsiye etmeyi unutmayın.
 
Previous Article
Next Article

24 Replies to “Kindle için Türkçe e-kitap satın almak”

 1. Fatih YILDIRIM

  Mrb. Kindle ike ilgili yukarıdaki adamları uyguluyorum ancak Adobe ID ye üye olmama rağmen URLLink i açamıyorum. Buna çify tıkladığımda
  eBook Vendor:Adobe ID
  Adobe ID:fth……
  Password:,,,,,
  Yazılan bir ekran açılıyor ancak hata veriyor. Sonrasını yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Bekir

   Adobe Digital Editions üzerinde Adobe ID’nizden çıkıp tekrar girmeyi denediniz mi? Tam hatırlamıyorum ama bilgisayarınızı ADE’ye tekrar doğrulatma işlemi yapmak zorunda kalabilirsiniz.

 2. Fatih YILDIRIM

  Adobe ıd ye mail adresim ve şifre ile giriş yapabiliyorum ancak urllink İ açarken çıkan ekranda açılmıyor hata veriyor

 3. Neslihan Ceux

  Merhaba, yazdıklarınızı takip ederek son adıma kadar geldim ve Kindle’ıma D&R’dan satın aldığım kitabı yükledim. Ancak kitap Kindle’ımda görünmesine rağmen okuyamıyorum. Şöyle bir uyarı mesajı çıkıyor: “Unable to open item… The selected item could not be opened. If you purchased this item from Amazon, delete the item and download it again from the Cloud on the Home screen.” Sorun ne olabilir acaba…

  • Neslihan Ceux

   Tekrar merhaba. Cevabiniza hitaben, evet mobi formatina cevirdim. Tarif ettiginiz tum adimlari yaptim, mobi olarak bilgisayarimdan Kindle’a yukledim ama Kindle’da acip okuyacagim sirada yukariya yazdigim uyari mesaji cikti…

 4. oguz han

  merhaba. Calibro Magazasından aldığım kitapları kindle a atamıyorum. Bu konuyu çoka raştırdım ve denedim olmuyor. Bir fikri olan ya da başaran bir babayiğit var mıdır?

  • Bekir Arslan

   Atamıyorsunuz. Ben zamanında Calibro’nun sahibi Babil’i aramış, Calibro için Babil’den aldığınız kitapları sadece Calibro’da okuyabilirsiniz cevabını almıştım.

 5. Muhammed İsmail gök

  Arkadaşlar.paperwhite 3 kullanicisiyım.ve bir senedir cok tecrubem var.sürekli okuyorum.ve bazı ip uçları vermek istiyorum.kesinlikle cihazinizin güncellemelerini amazondan indirip yükleyin.her ay bir kac aya guncelleme geliyor.kitabı mobi formatına sakın dönüştürmeyin.azw3 formatına dönüştürün.azw3 kindlenin kendi formatidir.mobi eski ve kullanışsızdır.istediginiz fontları yani yazı çeşitlerini kindleyi pc ye takınca ana dizinde bulunan font klasörüne atın.azw3 dosyalarını istediginiz fontta okuyabilirsiniz.mobide olmaz.font önerilerim adobe caslon pro…georgia…times new roman…ve garamond.

 6. emre can

  Selam Bekir bey,
  Programlari kurdum fakat henuz adimlari uygulamadim. AdobeID ve Adobe Digital Editions’a neden ihtiyacimiz oldugunu aciklayabilir misiniz?

 7. Misra

  ADE’den başka bir programla açma şansımız var mı parasını ödediğim halde adobe’dan lisans hatası alıyorum

 8. eda

  O kadar yerde aradım ancak bu kadar faydalı bir yazı karşıma çıkmadı. Çok basit bir dille sırasıyla anlatımınızın epey faydası oldu. Emeğinize sağlık, çok teşekkürler..

 9. Özge O

  Elinize emeğinize sağlık, çok karmaşık görünürken kolaylıkla yaptım paylaşımınız sayesinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir