Usta bir erteleyicinin kafasının içindekiler

Tim Urban, Wait But Why isimli blogun kurucusu ve yazarı. Onu ilk olarak Elon Musk ile alakalı yazdığı yazı sayesinde tanımıştım. Kendisi 2016 yılında bir TED konuşması da icra etmişti. Bu konuşma ne zamandır Pocket listemde duruyor ama izlemek için erteliyordum. Kaderin cilvesine bakın ki konu da ertelemeyle alakalı. Bugün izledim, birkaç defa daha izlemeyi düşünüyorum -tabi daha fazla ertelemezsem. Bu konuşmada ilgimi çeken bir bölümü aşağıya alıyor, o bölümden sonra konuşmanın videosunu da bırakıyorum. (Videonun Türkçe alt yazısı var.) Siz de ertelemeyin izleyin derim. İyi seyirler.

Anlaşılan o ki ortada iki farklı tür erteleme var. Bugün bahsettiğim her şeyin, verdiğim örneklerin hepsinin bir son teslim tarihi var. Ortada bir teslim tarihi olunca işin içine Panik Canavarı dâhil olduğu için ertelemenin etkileri kısa dönemle sınırlı oluyor. Ama son teslim tarihinin olmadığı durumlarda ortaya çıkan ikinci bir erteleme türü daha var. Sanatta ya da yeni bir girişimde bulunarak bir kariyer sahibi olmak istiyorsanız, böyle şeylerde son teslim tarihi olmaz, çünkü siz işe girişip çok çalışmaya başlayana kadar hiçbir şey gerçekleşmez. Ayrıca kariyeriniz haricinde son teslim tarihi olmayan bir sürü önemli şey daha var: Ailenize vakit ayırmak, spor yapmak ve sağlığınıza dikkat etmek, ilişkiniz için çabalamak ya da yürümeyen bir ilişkiyi bitirmek gibi.

Eğer erteleyicinin bu zor şeyleri başarabilmek için tek yöntemi Panik Canavarı ise ortada sorun var demektir. Çünkü son teslim tarihinin olmadığı bu durumlarda Panik Canavarı ortaya çıkmıyor. Onun uyanmasını gerektirecek bir şey yok, o yüzden ertelemenin etkileri sınırlı olmuyor, sonsuza kadar uzanıyor. İşte diğer komik, kısa dönemli teslim tarihine dayanan ertelemeye göre çok daha az fark edilen ve üzerinde çok daha az konuşulan da bu uzun dönemli erteleme. İnsanlar genelde acısını sessizce ve kendi kendilerine yaşıyorlar. Uzun dönemli mutsuzlukların ve pişmanlıkların bir çoğunun kaynağı bu olabiliyor. Ben de, bu insanların bana e-posta göndermelerinin ve bu kadar kötü bir durumda olmalarının nedeni bu diye düşündüm. Bir proje için sıkışmış durumda değiller. Onların zaman zaman kendi hayatlarında bir seyirci gibi hissetmelerine neden olan şey bu uzun dönemli erteleme. Yaşadıkları hüsran hayallerini başaramadıklarından dolayı değil, onların peşine düşmeye bile başlayamadıkları için.


Beğendiyseniz tavsiye etmeyi unutmayın.
 
Previous Article
Next Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir