Web sayfalarına Türkçe sözlük eklemek

Ne zamandır İngilizce sayfalarda dolaşırken bilmediğim kelimelerin anlamlarını anlık olarak görebileceğim bir sözlüğe ihtiyaç duyuyordum. Chrome tarayıcıdaki eklentilerde bu konuda çok fazla seçenek olsa da benim tam olarak istediğimi karşılamıyordu. İstediğim şey sayfa üzerinde kelimenin üzerine tıklamak ve o an Türkçe anlamını öğrenmekti.

Google’ın hazırladığı eklentiyi incelerken tam da benim istediğim özelliğe sahip olduğunu gördüm. Ama Google Translate üzerinde yer alan Türkçe desteği burada yoktu. Eksik olan da buydu. Ayarlarını kurcalarken Türkçe’nin bu eklentiye dahil edilebileceğini fark ettim.

Kullandığım çeviri eklentisi bu.

Chrome’a bu eklentiyi dahil ettikten sonra sağ üstte eklentiye ait bir buton ortaya çıkıyor. Buraya tıkladığımızda gelişmiş ayarlara ulaşabiliyoruz.

Gitmemiz gereken yer Extension Options.

Dilleri seçebildiğimiz yere sağ tıklayıp gelen menüde “incele” butonuna tıkladığımızda sağda, sayfanın kaynağını görüntülediğimiz yer ortaya çıkıyor.

<select id=”language-selector”> kodunun önündeki oka tıklayıp dil listesini görüyoruz. Burada kullanmadığınız herhangi bir dil yerine Türkçe dil seçeneğini “tr” takısını unutmadan ekliyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra sol bölümde dil seçeneğinin yer aldığı bölümde Türkçe de yer almış oluyor.

Çevirinin nasıl gösterileceğini de yine bu sayfadan ayarlayabiliyoruz. Ben kelimeye çift tıklayarak sözlüğün ortaya çıkmasını tercih ediyorum.

Kaydedip bu sayfadan çıktığımızda web sayfalarına Türkçe sözlük özelliğini eklemiş oluyoruz. Artık dilediğimiz herhangi bir sayfada, herhangi bir dildeki bilmediğiniz bir kelimenin anlamına hızlıca bakabiliyoruz.

Güzel olan da bunun sadece İngilizce ile sınırlı olmaması. Google Translate’in desteklediği tüm dillerde bu geçerli. Örneğin İspanyolca bir sitede dolaşırken de kelimelerin Türkçe anlamlarına bakabiliyoruz.

Yöntem bu kadar basit. Ben uzun zamandır Chrome’daki sözlük eklentisini bu yöntemle kullanıyorum. Gayet memnunum. İyi günlerde kullanın.


Beğendiyseniz tavsiye etmeyi unutmayın.
 
Previous Article
Next Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir